Външните причини за увреждане на кожата също са многобройни. Между тях най-често се среща механичното триене. Когато триенето върху даден участък от кожата е по-продължително и по-силно, на това място се натрупва рогово вещество и се образува мазол.
Някои химични вещества, като киселини, основи, соли и др. (производствени вредности), могат да предизвикат възпаление на кожата (дерматит), поява на мехури и язви, които се придружават от сърбеж, парене или болка в зависимост от степента на увреждането. Подобни кожни дразнения могат да причинят и някои летливи химични вещества (бензин, ацетон, етер и други органични разтворители), когато са в продължителен досег с кожата, както е в производството. Това налага строго спазване на хигиенните правила и прилагането на различни предпазни средства.
Много ниската и високата температура причиняват появата на зачервяване, мехури или некроза (умъртвяване и разязвяване) на кожата.
Лъчистата енергия също оказва силно въздействие върху кожата. Продължителното излагане на силно слънце (ултравиолетови лъчи) причинява мехури или по-тежко изгаряне на кожата. Някои хора даже са толкова чувствителни към слънчевите лъчи, че и при
краткотрайно престояване на слънце получават дерматит (фотодерматит) и дори слънчева екзема.
Към външните фактори, които увреждат кожата и причиняват различни кожни заболявания, принадлежат и микробите, гъбичките и дрождите. Заболяванията, които те причиняват, не само нарушават външния здрав вид на кожата, но някой път довеждат и до сериозни усложнения. За предпазване от тях най-важно е да се спазват строго правилата на хигиената.
Накрая ще посочим, че вредно влияние върху кожата, особено на лицето, оказва и изсушеният от парно отопление въздух в дома, работните помещения – канцеларии, кабинети, цехове и др. Против продължителното и силно изсушаване на кожата трябва да се вземат мерки не само за овлажняването на въздуха, но и на кожата.