Archive for the ‘Поддържане на домакинство’ Category

КАК ДА ПОПРАВИМ ТАПЕТИТЕ

вторник, юли 28th, 2009

Ако повредим случайно тапетите, това не е беда! Достатъчно е да имаме парче тапет в същия десен, а ако нямаме може да свалим от стената зад шкафа или друг мебел, който обикновено не се мести. Отбелязваме с молив колко голямо парче ще ни e  необходимо да слагаме кръпката точно върху повреденото място. Грижливо изравняваме мотива й с мотива на повредения тапет и изрязваме с остър нож или с бръснарско ножче едновре­менно кръпката и повредения тапет. После сваляме от стената изрязаната част от повредения тапет и на нейно място залепваме изрязаната кръпка. Размерът и формата на изрязаната част не са важни, тъй като сме срязали едновременно и кръпката, а тя на­пълно съвпада с изреза. Важно е само линията на изреза да бъде чиста, а мотивите нагласени точно.

КАК ДА ПОЧИСТИМ КОМИНА

вторник, юли 28th, 2009

От време на време се налага да почистим кюнците неприят­но задължение заради саждите и праха, които се изсипват при свалянето им. За да си спестим голяма част от тези неприятности, пригот­вяме си две найлонови торбички, които може да се навлекат сво­бодно върху кюнеца. Първо изваждаме кюнеца от долната стра­на  откъм печката веднага навличаме найлоновото пликче и здраво го завързваме. Същото правим и с другия край на кюне­ца, когато го извадим от стената. После спокойно го изнасяме навън, за да го изчукаме и изчистим. Гърлото на комина се из­чиства най-добре с прахосмукачката. След това отново слагаме кю­неца, без да сме разсипали нито една сажда.

КАК ДА ПОПРАВИМ ПЛОЧКИТЕ

вторник, юли 28th, 2009

Понякога за щастие твърде рядко в банята или кухнята се откъртва някоя плочка. Не чакаме тя да падне, а веднага щом забележим това, внимателно я изваждаме и прибираме. Когато за­почнем поправката, първо изсичаме и изкъртваме парчето твърда мазилка, останало на стената. Отделяме внимателно и остатъците от замазка по задната страна па плочката. Намокряме стената и плочката и поставяме от задната й страна немного твърда топка от цимент или гипс. Слагаме плочката с мазилката в отвора. За да бъде равномерна фугата, подлагаме от долната и от двете страни на плочката по една кибритена или друга клечка, чиято дебелина съответства на ширината на фугите между останалите плочки. След това почукваме плочката леко с дървено чукче, за да я изравним с останалите плочки. Излишната замазка трябва да излезе от фугите. Ако е необходимо, замазваме фугата с гипс избърсваме повърхността на плочката с мокър парцал, заглежда­ме фугите и за всеки случай леко подпираме плочката с подло, дяк предмет съобразно с височината това може да бъде масичка и т. н. След изсъхването на замазката изваждаме глеч, коте от фугите и попълваме дупките. Вместо замазка може да използваме специално лепило, което се продава в железарските-магазини.

Ако намерим плочката паднала и начупена не бива да се трево­жим, ако нямаме резервна. Събираме парчетата, почистваме ги от замазката и внимателно ги залепваме (по възможност иай-точно) от лицевата страна върху картон или по-плътна хартия, с няколко милиметра по-малка от плочката. Добре е лепилото, което ще използваме, да се разтваря във вода. (За всеки случай трябва да проверим на някое от по-големите начупени парчета или па здрава плочка дали държи достатъчно.) След като лепилото позлсъхпе, работим с плочката, като че е цяла, само при начуп­ването трябва да сложим върху нея равна дъска, за да не се раз­паднат парчетата. След залепване на плочката сваляме картона, а остатъците от лепило изстъргваме и измиваме с вода, бензин или ацетон според вида му.