КОЖА И СТАРЕЕНЕ


Не застарявайте преждевременно!
Кожата на новороденото е нежна, гладка, сочна, розова. Не случайно с нея се сравняват най-фините тъкани чрез израза „нежна като кожата на бебе“. Обаче след години същата тази кожа се променя, става тънка, суха, набръчкана, потъмняла. Към възрастта 40-50 години кожата намалява еластичността си, клетките губят течността си, изсъхва епидермисът, увеличава се на места роговата субстанция, като се образуват брадавицовидни издатини – старчески брадавички. Кожният пигмент се увеличава и се натрупва на места като по-малки или по-големи тъмни петна, характерни за възрастните хора. Така с течение на времето кожата изтънява, вроговява се, набръчква се и потъмнява. Този процес на стареене се съпровожда с намаление на активността на кожните функции – изпотяването намалява, кожата стана суха; вследствие загуба на еластичността на съединителната тъкан и промяната на еластичните влакна тя се набръчква. Мазната секреция намалява – кожата изсъхва. Космите губят пигмент – побеляват и стават чупливи, лесно изпадат. Наред с кожата всички органи в организма застаряват: сърце, бели дробове, черен дроб, бъбреци, включително и нервната система. Намалява излъчването на отпадъчни продукти и това води до интоксикация на организма и до стареене на целия организъм. Кожата особено застарява вследствие изхабяване на жлезите с вътрешна секреция, специално на половите жлези, което се придружава и със забавяне на кръвната циркулация; храненето на тъканите страда, кожата и подкожната тъкан намаляват своята жизненост. За изхабяването на кожата и нейното преждевременно стареене допринасят и слънчевите лъчи. Кожата на хора, изложени на слънце, по-бързо застарява (селяни, моряци).
Още И. И. Мечников в началото на това столетие считаше, че токсините, продуцирани в червата на човека, са една от причините за стареенето, и затова препоръчваше неутрализирането им с приемане на кисело мляко. Немалка роля за стареенето има и нервната система. Повечето от признаците на застаряването са привидни, въображаеми, отколкото реални. С право казват, че старостта прави повече бръчки на духа, отколкото на лицето. Всички хора не застаряват еднакво. Ето защо намираме понякога застарели хора на 40 години, дори и преди това, а в други случаи много по-възрастни хора запазват младежкия си тонус и душевната си бодрост. Веселите, жизнерадостните хора се запазват по-дълго време млади, обратно, скърбите и неприятностите в живота състаряват преждевременно. Доказано е, че приятните изживявания оказват влияние върху биохимичното състояние на клетките и органите и особено върху вида на кожата. Смята се, че застаряването се проявява в организма чрез прогресивна склероза на тъканите. Тези промени засягат и кожата. Те са неизбежен, невъзвратим процес, причините на който са предмет на много изследвания. По законите на диалектиката От своето раждане човекът носи в себе си факторите за застаряване. Важното е да се отстранят всички причини в нас и около нас, които ускоряват процеса на застаряването. Разбира се, трябва да се вземат предпазни мерки още преди появата на първите признаци на застаряването. Преди всичко особено внимание трябва да се обърне на грижите за запазване на здравето на целия организъм. Важно значение в това отношение има рационалното хранене. Още от времето на фараоните важи правилото, че да напълнееш, това значи да остарееш. Женските фигури, изобразени върху египетските гробници, имат фин ръст и елегантни пропорции на тялото. Гръцкият историк Херодот съобщава, че древните египетски жени, за да поддържат красиво тялото си, са гладували системно и са вземали очистително. Големият философ Бейкън пише, че за да се подмладиш, трябва да ядеш само това, което расте: зърна, семена, корени, сурови плодове. Разумният хранителен режим е много важен за поддържане на младежки вид и за дълголетие. Всяко увеличение да теглото скъсява живота. В хигиената на храненето важи правилото: още от младини умереност в приемането на храната – повече зеленчуково-плодова храна, избягване на пикантни храни и на алкохола. За запазване на красотата значение имат почивката и сънят: 8 часа труд, 8 часа почивка и забавление и 8 часа сън. Сънят е особено важен за запазване свежия вид на кожата. Особено значение има и движението. Застоялият живот състарява хората. Утринната гимнастика, ежедневната разходка и прекарването на чист въздух и слънце през седмичната и годишната почивка имат особено значение за жизненото дълголетие. Къпането на открито – на море или в реката, е извор на младост. Водните бани не само почистват кожата, но я тонизират и поддържат нейната жизненост.
Наред с общите хигиенни мерки, укрепващи организма, необходими са и редица профилактични и лечебни мероприятия, които запазват кожата от преждевременно стареене: Почистване на кожата със специални тоалетни течности, тонизиращи тъканите, като билкови и плодови води. Никога да не излизаме навън, без да сме намазали лицето с подходящия за суха или мазна кожа защитен крем, а вечер да подхранваме (омазняваме) кожата с витаминен и хормонов, „нощен“ крем. Само-масажът или масажните сеанси запазват кожата от първите признаци на стареенето – бръчките. Хранителните и тонизиращите маски, разумно приложени сутрин за 2-3 минути, през ден, тонизират и подмладяват кожата, но да не се забравя, че прекаленото излагане на топлина (дори при готвене) изхабява и застарява кожата. Не злоупотребявайте с козметични средства, особено с помади за избелване и излющване, което състарява кожата преждевременно! Избягвайте употребата на спиртни разтвори, одеколони, които изсушават и състаряват кожата!
За здравето и младостта на вашата кожа и тяло е необходимо да се спазват изброените общо-укрепващи организма мероприятия и в частност прилагането на мерките, поддържащи младежкия вид на кожата. Науката, специално хигиената и медицината, предлага разнообразни, лесно приложими начини и средства за запазване на вашата младост!