Още в праисторическо време жените са носели различни украшения от миди, раковини и кости. Огърлиците от сухи плодове, черупки, корали и др. са украсявали техните тела. Цветята в Древния Изток са се ползвали широко за допълнение към тоалета на жените.

Различните украшения от благороден и неблагороден метал са запазили своето значение през вековете. По намерените украшения в стари гробници ние съдим за материалния разцвет и културата на даден народ, за неговите естетични потребности. Жените от най-дълбока древност до днес, както и от най-ранна възраст Обичат да се разкрасяват посредством гердани, пръстени, брошки, обици. Всяка жена изпитва естествено желание да носи украшения. Тя много добре чувства, че огърлицата от нежни перли, красивите обици, един пръстен или гривна и дори едно цвете подчертават нейната красота. Всяка жена може да носи бижу, но трябва да знае кои украшения й подхождат. Неправилното подбиране и особено претрупването с украшения говорят за лош вкус. Французите казват, че добрият вкус е най-доброто бижу за жената. Правилно подбрана, една-единствена огърлица може да измени напълно вида на жената. Подходящите обици създават прекрасна връзка между лицето и линията на раменете. На малко деколте подхожда само огърлица или обици. При голямо деколте може да се носят и двете украшения.
Съвременната жена може спокойно да мине без скъпоценности, ако притежава модерно, изработено с вкус бижу, което може да създаде добър декоративен ефект. Трябва обаче да внимавате в избора и да правите строга разлика между евтините и безвкусни украшения и украшенията, изработени с художествен вкус.
Младите момичета не трябва да носят тежки бижута. Младежкия си чар те могат да подчертаят с дребно на вид, но ефектно украшение -напр. лек пъстър гердан или клипсове със свежи цветове. Когато жената премине двадесет години, тя се нуждае вече от бижу, което да подхожда на нейната индивидуална красота. В никакъв случай не трябва да носите модерно стандартно украшение, а онова, което подхожда на лицето, фризурата и облеклото ви. Не бива на празничен тоалет да носите няколко различни бижута. Трябва да изберете най-подходящото бижу за този тоалет. Също така на спортен пуловер не подхожда огърлица От перли или брилянтна игла. На елегантната вечерна рокля не подхожда голям мъжки часовник, а елегантна гривна, макар и не златна. Много е важно цветът и материалът на украшението да подхождат и допълват хармонично външността ви. Ако искате бижуто, истинско или имитация, да има ефект, то трябва да отговаря на тена на лицето, на косата, на роклята ви и да е съобразено с това, по какъв повод се поставя. Най-ефектни и най-подходящи са украшенията, когато са предназначени за вечерни празненства, защото бижутата заблестяват с пълната си красота само на феерично изкуствено осветление.
Най-стандартно и международно установено украшение е пръстенът. Това обаче не означава, че трябва да се носят фалшиви, лошо изработени пръстени, само и само да се спази модното задължение да се носи пръстен. Като подарък пръстенът е винаги символ на обич и симпатия, която свързва две същества. В това отношение брачната халка с нейната семпла форма е израз на здрава връзка между истински обичащи се млади хора. Приятелката, годеницата или съпругата не се разделят с подарения им пръстен, израз на дълбока обич.
И още веднъж: Не прекалявайте с украшенията! Истинската елегантност е дискретна и не трябва да се показва преднамерено. Избирането на бижу може да бъде показател за вашия добър или лош вкус.