Специалното почистване се прилага при черни точки (комедони) и бели зрънца (милиуми). Противопоказно е при възпалена кожа и нагноили младежки пъпки.
За да се отворят порите и да се отпушат каналчетата на мастните жлези, трябва да се направи парна баня, горещ компрес или
парафинова маска. При комедони парната баня се прилага най-често след предварително изтриване на кожата с 2% салицилов спирт. При нормална и суха кожа с бели зрънца или с черни точки лицето се почиства първо с тоалетно мляко за суха кожа, след което се прави парна баня или парафинова маска. Те причиняват набъбване на епидермиса, размекване на мастните запушалки, разширяване на изходните канал-чета на мастните жлези. Улесняват премахването на комедоните. Парната баня продължава 10-15 минути, а парафиновата маска се оставя на лицето за 20-30 минути. След тези процедури кожата се изтрива първо с влажен, а след това със сух марлен тампон и тогава се пристъпва към основното почистване.
Преди почистването ръцете се измиват добре и се дезинфекцират с лавандулов или салицилов спирт. Върховете на палците се покриват със стерилни марлички. Чрез натиск върху мастната жлеза се изкарва бяла червей образна материя с черно връхче. Комедоните по носа, челото и брадичката се изчистват най-лесно. Ако не разполагате с инструмент за премахване на комедони (комедоно чистачка), може да се използва разширеният край на инжекционна игла за спринцовка, така че комедонът да попадне в средата на разширението, и се натиска. Комедонът излиза лесно и без болка. След парна баня тази манипулация се извършва много лесно. През време на почистването кожата периодично се изтрива с 6% кислородна вода. Спирт не се употребява, защото той изсушава кожата, свива порите и затруднява изчистването им. Почистването не се прави по-често от два-три пъти седмично. Не се препоръчва изчистване на цялото лице в един сеанс.
При много суха кожа черните точки понякога са много дълбоки и се отстраняват трудно дори и с инструмент. В такъв случай се прави маслена маска за 10-15 минути. След снемането й кожата се изтрива с памучен тампон, посипан с малко готварска сол или боракс, като се извършват кръгови движения. След това лицето се измива с топла вода и сапун.
. Почистване на кожата се прилага и за премахване на белите зрънца. След парна баня кожата се изтрива с лосион. С игла се пробива епидермисът, под който е натрупано съдържимото на жлезата. Пробождането се прави успоредно на кожата, след което тя се повдига, докато се разкъса. Така бялото зрънце се премахва лесно. Мястото на пробождане се дезинфекцира със спирт, а при поява на капка кръв – с йодна тинктура. И при тази манипулация върховете на палците трябва да бъдат дезинфекцирани предварително със спирт.
След завършване на почистването местата на пробождане се дезинфекцират със спирт, а при поява на капки кръв се намазват с йодна тинктура.
В козметичните салони белите зрънца се премахват много лесно с електрическа игла за епилация.