ЗАПЕК


Общо казано, запекът се свързва с твърди, сухи изпражнения, които трудно излизат. Честотата на изхожданията всеки ден не определя дали бебето или детето (или възрастният) има запек.
Временен запек се среща при боледуване, особено ако е съпроводено с повишена температура. В миналото родители и лекари често смятаха, че той е най-важният симптом, който трябва да се лекува, и че детето не може започне да се възстановява, докато не се „изчисти“. Някои хора дори мислеха, че запекът е главната причина за всяко заболяване. Трябва да се разбере, че всяка болест, която кара човека да се чувства общо зле, ще засегне храносмилателната система, ще причини запек, ще намали апетита и по всяка вероятност ще доведе до повръщане. Тези симптоми могат да се появят няколко часа преди всички други. Ако не успеете бързо да се свържете с лекар, не е нужно да смятате, че сте загубили ценно време.
Ако трябва да лекувате болно дете без лекар, не се тревожете за изпражненията. По-добре е да направите съвсем малко, отколкото твърде много. Ако детето не яде нищо, няма да има какво да изходи. Можете да му предлагате често течности.
Хроничният запек не е обичайно явление при по-големите бебета или деца, особено ако храната им е разнообразна и включва пълноценни храни, зеленчуци и плодове. Ако детето ви има запек, говорете с лекаря — не се опитвайте сами да го лекувате, защото не знаете каква е причината. Много важно е детето да не започне да се притеснява за функциите на червата си, независимо от лечението, което ще приложите. Не водете сериозни разговори по този въпрос с него, нито пък свързвайте запека с някакви микроорганизми, с неговото здраве или с това, как се чувства то. Не го насърчавайте да следи изхожданията си и вие самите не давайте вид, че им обръщате прекалено голямо внимание. Избягвайте клизмите. Следвайте предписанията на лекаря делово, весело и колкото е възможно по-кратко време, зависимо дали става дума за диета, медикаментозно лечение или упражнения, без да се впускате в подробности — в противен случай може да превърнете детето в хипохондрик.
Но да предположим, че не сте в състояние да се консултирате с лекар и вашето момченце, което иначе е съвсем здраво, постепенно получава запек. (Естествено, ако има някакви признаци на заболяване, е наложително да го заведете на лекар или в болница.) Давайте му повече плодове или зеленчуци, ако ги обича, 2 — 3 пъти дневно. Ако детето обича сини сливи или смокини, сервирайте му ги всеки ден. Плодовите и зеленчукови сокове също помагат. Погрижете се детето да се движи много. Ако е на 4 — 5 години или по-голямо и независимо от усилията ви да му помогнете с храната продължава да бъде запечено и да ходи нередовно по голяма нужда, но това не му причинява болки, не се притеснявайте, докато осигурите лекарски преглед.
Минералното масло (парафин) не е безопасно за дете под тригодишна възраст. Ако детето се задави, част от маслото може да попадне в бели дробове и има вероятност да причини хронична пневмония.
Психологичен запек. Има две разновидности на запека, които са до голяма степен психологични по произход и най-често се срещат на възраст между 1 и 2 години. Ако дете на тази възраст има 1 — 2 болезнени изхождания, впоследствие то може да не иска да се изхожда със седмици, дори с месеци, от страх да не го заболи отново. Ако не се изходи 1 –2 дни, изпражненията отново се втвърдяват и проблемът си остава. Понякога родителят се опитва да приучи детето да използва гърнето или тоалетната по твърде заповеднически начин и малкото дете, което е в независимия етап на развитието си, автоматично се съпротивлява и не иска да ходи по голяма нужда, а това води до запек.
Болезнено твърди изпражнения и средства за размекването им. Ако детето
ви е на 1,2 или 3 години и има болезнено твърди изпражнения, трябва да вземете мерки, за да се избегне порочният кръг да задържа изпражненията и да се запича. Лекарят може да ви препоръча няколко препарата, които ще поддържат изпражненията меки. Лечението обикновено продължава най-малко 1 месец, за да се увери детето, че изпражненията няма отново да станат болезнено твърди. Нито един от тези препарати не действа като очистително, което размеква и задвижва вече твърдите изпражнения. (Очистителното представлява лекарство, което причинява свиване на мускулите на червата и по този начин изпражненията се изхвърлят. То трябва да се използва само по лекарско предписание.)