Някои вредни навици, като алкохолизъм, наркомания и тютюнопушене, се отразяват зле върху кожата.
Алкохолизмът е по-слабо разпространен сред женския пол и не заслужава подробно разглеждане от козметична гледна точка. Може да се спомене само,че посредством уврежданията, които нанася върху различните органи и системи, той вреди и на кожата. Кожните капиляри се разширяват трайно, получава се застой на венозна кръв, храненето се нарушава и кожата добива бледосинкав цвят със
зачервявания на отделни места. Рано се появяват бръчки и торбички под очите.
Наркоманията се среща рядко в нашата страна, и то по-скоро като привикване към някои лекарства (напр. седалгин, пургативи и др.). Вредното въздействие на наркотиците върху кожата е вследствие па общото увреждане на организма – кожата на наркоманите е суха, бледа, повехнала.
Тютюнопушенето обаче е доста разпространено сред жените. Това с привидно безвреден порок. С цигара в ръка много жени се чувстват по-делови, по-модерни. И малко са тези, които се замислят за вредното, макар и бавно действие на всяка изпушена цигара.
Тютюнопушенето е изключително вредно за здравето на човека. Лекарите го сочат като една от съществените причини за различни заболявания. Особено вредно се отразява то върху красотата на жената. Не само,пушенето на цигари, но и продължителното престояване в помещение, наситено с тютюнев дим, придават на кожата жълтеникав, землист цвят. Системното пушене предизвиква спазми на кръвоносните съдове, вода до влошаване на кръвоснабдяването на кожата, която става вяла, отпусната. Освен това пушенето уврежда по нервнорефлекторен път редица кожни функции и може да предизвика или свръх нормално омазняване (с появата на черни точки и пъпки), или силно изсушаване и набръчкване на кожата.
Тютюнопушенето уврежда храносмилателната система. Усвояването на хранителните вещества се нарушава и клетките на кожата не се снабдяват нормално с необходимите им вещества. Това може да доведе до появата на трудно лечими кожни заболявания.
Освен това всеки пушач си изработва свой собствен маниер на пушене, придружен с определени гримаси, които при многократно повторение водят до появата на бръчки по лицето дори и там, където от обикновената мимика не биха се получили. При всмукване на дима от цигарата се получава вакуум в устната кухина, който предизвиква характерно свиване на устните. Появяват се ситни отвесни бръчици около устата, напомнящи тези при възрастни хора с изпадали зъби и без зъбни протези.
При редовно и продължително пушене зъбите получават тютюнев нагар и пожълтяват. Могат да се получат и различни заболявания на венците, които да доведат до преждевременно упадане на зъбите. Тютюнопушенето влияе и върху гласните връзки. Гласът надебелява, става дрезгав и неприятен за слушателите, особено когато принадлежи на една красива и елегантна жена.
Димът от цигарите дразни очите. Клепачите се възпаляват, ирисът потъмнява, склерата изглежда зачервена от нахлулата в нея кръв. Очите изгубват младежкия си блясък и изразителност. За да се предпазят очите от прякото въздействие на дима, при издишването му клепачите леко се присвиват, което води до образуването на дълбоки бръчки около очите.
Влияейки общо на кръвоснабдяването на кожата, тютюнопушенето се отразява неблагоприятно и върху храненето на космите на главата, а освен това тютюневият дим се полепва по тях. В резултат косата загубва естествения си блясък, става безцветна и чуплива.
Явно е, че малкото удоволствие, което човек получава от тютюнопушенето, се заплаща със сериозни увреждания както на здравето, така и на красотата.