БРАДАВИЦИ


Брадавиците са много разпространени кожни образувания. Те се причиняват от вируси. Отделните видове брадавици се появяват в точно определени области на човешкото тяло. Различаваме обикновени, плоски (младежки), островърхи и нишковидни брадавици. Старческите брадавици, които се явяват в по-късна възраст, са отделен вид образувания, различни от изброените. Към групата на брадавиците някои прибавят и вродените (невусните) образувания, които нямат нищо общо с брадавиците освен по външния си вид.
Обикновените брадавици се срещат най-често. Те се появяват във всяка възраст, по-често у деца и млади хора. Разполагат се обикновено по гърба на китките, по пръстите на ръцете, по-рядко по ходилата. Народът ги нарича кокоши тръни. Те представляват кръг-ловати, плътни, жълтеникавосиви, сухи рогови възелчета с големина от просено до царевично зърно, с грапава повърхност. Обикновено не са болезнени (болят само когато са разположени под нокътя). Понякога са единични или повече на брой.
Премахването на брадавиците е трудно, но съществуват много начини и средства за отстраняването им. Често пъти брадавиците изчезват от само себе си. У някои хора те могат да се лекуват дори с внушение, стига болният да е дълбоко уверен в „ефикасността“ на лечението. За лекуването им съществуват и много народни средства: мазане със сок от смокини, млечок и др., налагане със счукан чесън или със сурови картофи и др., пиене на спиртна настойка от хвойна и др.
Използва се изгарянето им с различни киселини и други каустични средства, салицилова и млечна киселина, сребърен нитрат. Проф.Л. Попов препоръчваше поставяне кашичка от калиев хиперманганат през прозорче от лейкопласт, за да не се изгори здравата кожа. Най-бързо е изгарянето с електрически ток (електрокоагулация). В последно време се използва намазване с течен азот. Понякога е достатъчно да се изгори само брадавицата, която се е появила първа, за да изчезнат без лечение и останалите.
Плоските брадавици се наблюдават най-често по лицето, врата и по гърба на китките на,ръцете. Повърхността им е гладка, жълте-никавокафеникава и едва се надигат над нивото на кожата, като наподобяват малки петънца. Големи са до лещено зърно. Когато тези брадавици са и по лицето, оформят неприятен козметичен недостатък.
Народът лекува плоските брадавици чрез намазване с кашица от дървесна пепел. Лекуват се, ако се намажат няколкократно с 30% спиртен разтвор от подофилин (само от лекар – опасно!) или със смес от сняг от въглероден двуокис и ацетон. Може да се опита и внимателно намазване с течен азот.
Островърхите брадавици се разполагат по местата, където има триене или отделяне на слуз, пот и др. – в ъглите на устата, около ноздрите, по външните полови органи (у мъже и жени) и др. При тези случаи брадавиците разрастват доста бързо, сливат се и наподобяват цветно зеле. Те са по-меки от обикновените брадавици, лесно се излющват и материята между отделните им израстъци може да се разлага и да издава неприятна миризма. Наличието на бяло течение у жените предразполага към тяхното появяване. Заразата (вирус) се предава и по полов път. Отстраняват се чрез изгаряне с електричество, кюртиране след предварително замразяване, няколкократно намазване с мехлем от подофилин.
Нишковидните брадавици се появяват сравнително по-рядко, обикновено у хора на средна възраст. Най-често са локализирани по врата и деколтето. Представляват тънки розово жълтеникави образувания с дължина няколко милиметра. Те се срещат у хора със. суха кожа и понякога са многобройни. При триене от яки, шалчета може да се възпалят. Премахването им се извършва с електрически ток (електрокоагулация).
Възрастовите брадавици се наричат още себорейни. Те се появяват към 40-50-годишна възраст. Най-често се разполагат по гърба, но може и по други части на кожата, особено по гърдите и раменете. Обикновено са множествени. Рядко причиняват сърбеж. Възрастовите брадавици се срещат в два вида: плоски и надигнати. Плоските са с големина от лещено до грахово зърно, и по-големи. Понякога се Сливат, като образуват големи закръглени плаки с овална или полигонална форма и с неправилни краища. Цветът им може да бъде от светлосив, кафеникаво жълт до сивкаво жълт. Повърхността им е мазна, блестяща и покрита с мазна рогова люспа. Надигнатите възрастови брадавици са с овална форма. Тяхната повърхност е неравна, подобна е на ягода или на малина. Те са покрити с мръсно жълтеникави рогови образувания.
Възрастовите брадавици не се израждат злокачествено. Обикновено не се налага премахването им, понеже се намират по покритите с дрехи области на кожата. При нужда би могло да се електрокоагулират.
zdraveite iskam da potitam. imam ni6kovidna bradavica na vrata malka e kato cveta na kojata mi e, kato se vrasnah e zaka4ih i mi tekna krav. vazmojno li e da hvana rak ot neq? mnogo se opasqva imah priatel koito si porqza baradavica na bradata i po4ina ot tova. blagodarq vi predvaritelno.