Не са малко случаите, когато някои от козметичните средства причиняват възпаление на кожата (дерматит) или екзема. Някои средства може да предизвикат възпаление на кожата още при първия им досег с нея поради вродена свръхчувствителност. По-чести са случаите, когато възпалението на кожата се явява след продължително прилагане вследствие на придобита свръхчувствителност.
Понеже хиляди жени прилагат боя за коса, и то в продължение на много години, не са рядкост случаите на придобита алергия към някоя от съставките на боята – урсол, анилинова боя и др. Затова 2-3 дни преди всяко боядисване на косата трябва да се прави кожна проба за свръхчувствителност. Скритият период на дерматита от анилинови бои е от 6 до 24 часа. Първите признаци са сърбежът и силното парене в окосмената част на главата. Скоро след това може да се появи и оток, който започва обикновено зад учите и се разпространява към челото, бузите и окосмената част на главата. Понякога клепачите отичат толкова, че очите могат да се затворят. Върху отеклата и зачервена кожа се явяват дребни и по-едри мехурчета, подмокряне, а по-късно и корички. За няколко дни тези явления почти преминават, но пълно оздравяване се получава за 10-15 дни (при Съответно лечение) с излющване на кожата и без падане на космите. Щом усетите първите признаци на възпалението (сърбеж, парене и др.), веднага обилно измийте косите с разтвор от 150 г готварска сол в 1 литър вода, към която прибавете 50-60 г кислородна вода. Своевременно потърсете лекарска помощ. Ако имате домашна аптечка, можете да вземете 2-3 таблетки алергозан (или ахистамин, синпрамин, сандостен калциум и др.), а в кожата втрийте подходящ крем (локакортен, лоринден, флуцинар, хидрокортизон и др.).
При къдрене на косите алергичен дерматит или екзема може да причини алкалният амониев тиогликолат, който се използва при трайното къдрене. Появяват се сърбеж, зачервяване, силно изсъхване на кожата.
Преди да се внедрят в производството, днес кремовете се изпитват предварително. Въпреки това и към най-добрия и скъп крем кожата на някои жени може да се окаже свръхчувствителна. За да имат разностранен и добър ефект, модерните кремове съдържат все по-голям брой активни съставки, някоя от които може да дразни кожата. Така един чудесен крем може да предизвика на някоя кожа зачервяване, сърбеж, парене, а понякога и дребни пъпчици, които може да подмокрят. Първото нещо в такива случаи е да се спре употребата на подозирания крем, да се приложи някой лечебен противовъзпалителен крем и да се потърси съветът на кожния лекар. Вредна е практиката да се прилагат кремове, купени от частни лица и с неизвестен състав. Нерядко такива лица продават кремове за избелване на лицето, против лунички и други пигментни петна. И за да бъдат „по-ефикасни“, те влагат висок процент живак, който понякога предизвиква алергичен или токсичен дерматит, чието лечение се провежда само от дерматолог.
Червилото за устни може да причини възпаление на устните (хейлит), което се изразява в изсъхване, напукване, оток, сърбеж, парене и залющване на устните. Понякога това възпаление може да засегне и кожата около устните.
Сенките за клепачи по-често причиняват алергичен дерматит, при който също се появяват сърбеж, зачервяване, оток, залющване. Лечението се провежда с локакортен, лоринден и др.
Лакът за нокти, макар и много рядко, може да причини не само възпаление на околонокътните тъкани, но понякога и червени (алергични) петна на други, твърде отдалечени места – по клепачите, лицето, шията, дори и по краката.
Сапуните, както и другите почистващи препарати (дегримьор, тоалетни млека) могат да съдържат алергизиращи вещества, от които лицето става сухо и залющено, появява се и сърбеж, особено когато кожата е суха и чувствителна.
Одеколони, парфюми, козметични води и други, които съдържат бергамотово масло, също могат да причинят дерматит. Това масло прави кожата свръхчувствителна на слънчеви лъчи, поради което тя се възпалява с по следващо пигментиране на кожата на мястото на прилагане на одеколона. Различните етерични масла, каквито се поставят в някои одеколони, лосиони, кремове, сапуни и други козметични средства, също могат понякога да причинят възпаление на кожата.
Накрая ще посочим, че понякога се появява алергична свръхчувствителност и към някои дезодоранти, депилатори (обезкосмяващи средства), пасти за зъби, моливи за вежди, тушове за мигли и т.н.
При всеки случай на различно изразена свръхчувствителност или възпаление на кожата, за които се подозира козметично средство, употребата на това средство трябва да се спре, след което трябва да се потърси дерматолог.