Цветът на облеклото често изразява повече, отколкото бихме искали. Понякога изборът па цвета показва нашето настроение,темперамент или нашето отношение към заобикалящата ни среда.!

Независимо от това най-предпочитаните тонове за всеки сезон се определят от модата. Повечето жени подбират своите дрехи само в няколко любими цвята. Някои от тях никога не биха си ушили червена рокля, други отричат черния или синия цвят. То­ва индивидуално предпочитание към някои цветове продължава» обикновено няколко сезона. Нека оставим настрана всички други съображения и да помислим какво може да направим с цветове те, за да подобрим външността си.

Основен мотив при избора на цветовете за нашия гардероб е т. нар. цветен комплекс на цялата ни вън гост. Той се определя от цвета на косите, очите и кожата, изразителността на устата и накрая от темперамента, свързан често с физиологични признаци.

Според правилата на светли коси и розов или блед тен не подхождат нито твърде ярките, нито убитите тъмни тонове, жа то бледите, розовите и изобщо пастелните тонове, а умерено контрастните цветове: жълто, сиво, синьо и всички паси! Пени маслинени и зелени топове. Подходящ особено вечер е й черният цвят. На брюнетките, които обикновено се отличават с тъмен цве­тен комплекс, отиват по-ярките тонове в комбинация с наснтени. Ако очите не са сиви или сипи, по-добре е да се избягват сините тонове. Съвсем подходящи са всички тонове и нюанси на топли­те цветово (керемидено, пясъчно, кафяво, масленозелено, тъмно кафяво, шоколадено, вишнево и дори пурпурно), както и цялата гама на зеленото.

Естественият цветен комплекс на блондинките въздепетпува) твърде ефектно, затова те трябва да избират цвета, па сиоитд дрехи с известна мярка. Подходящи, за тях са зеленото, и виолетовото. Но не бива да се забравят нюансите. Зеленото на бива ду „бие“ на жълто, а виолетовото да е близко до синьо

Възраст. Следващият критерий при избора на цветовете е възрастта. Много може да говорим за това, как с възрастта от4 делиите цветове отпадат от гардероба ни.

Възрастните жени у нас за разлика от връстнйчкит си във вя кои други страни — например англосаксонските — се придържа? традиционно към тъмните цветове, въпреки че не би било и те да развеселят облеклото си поне до известна степен. Целите и хубаво посивели коси подхождат виненото, топлокафя. Ото, тъмнозеленото, бялото (като преход между косите и тъм­ните дрехи).

Белият цвят е твърде специфичен. В негова близост всички ^станали цветове (на лицето, очите, косите и устата) изпъкват и създават определено впечатление.

Черният цвят също е специфичен. Около него някои цветове изпъкват, дори просветляват — – например жълтото, лимоненото, оранжевото, червеното или наситените пастелни цветове, а други изглеждат още по-тъмни — например тъмносиньото, тъмнопурпур-почервеното, петролното.

Фигура. Другият критерий, с който трябва да се съобразява­ме при избора на цветовете, е фигурата. Някои цветове могат да ни направят по-слаби, а други да ни разширят. По принцип всичко, което е лъскаво, гладко, светло или бяло, разширява. He­lta да не забравяме това и да използваме тази способност на цветовете, когато искаме да привлечем вниманието (същия ефект постигаме и с помощта на металните украшения или на тъканите с дълъг косъм) или, обратно, да отклоним погледа на околните от някои диспропорции в нашата фигура. Във втория случай не бива да избираме посочените по-горе цветове и тъкани. Ако фи­гурата ни е несъразмерна например в ханша или изобщо в дол­ната,част, пренасяме вниманието към врата, гърдите, ръцете.

ЗНАЧЕНИЕТО НА ЦВЕТОВЕТЕ В ОБЛЕКЛОТО