Миене на лицето. Нормалната кожа се мие веднъж на ден: сутрин или за предпочитане вечер с мека или омекотена вода. Ако лицето не се мие сутрин с вода, трябва да се отрива с подходящо тоалетно мляко или лосион и да се изплаква с вода със стайна температура за освежаване и тонизиране на тъканите. Ако употребявате сапун, той трябва да бъде неутрален и на кремова база (например сапун „Каро“ и др.). За предпочитане е да се измивате със сапунен крем. Обливането трябва да става с обилно количество вода, но не бива да е по-продължително от 5 до 6 минути. Температурата на водата да бъде стайна (18-20 °С). Измиването на лицето трябва да включва и измиване на шията, деколтето, ушите. Добре е да подсушавате кожата, без да я разтягате и търкате, с мека хавлиена кърпа. Прави се меко попиване на влагата по лицето.
Сухата кожа се измива чрез тампон, потопен в хладка вода, или се изтрива с тоалетно мляко (напр. от сладки бадеми). Ако не разполагате с тоалетно мляко, по изключение може да се измиете с някакъв добър свръх мазен сапун (ланолинов) или по-добре със сапунен крем. Много често при суха кожа трябва да се откажете от сапуна и тогава използвайте лосион с 15-20% спирт или майонеза. При хигиенна гореща баня предварително намажете лицето с някакъв мазен крем и тогава се измивайте със сапун. Особено важно за сухата кожа е след измиване добре да я подсушавате. Забранена е употребата на адстрингентни средства.
Обезводнена (дехидратирана) кожа. Дехидратираната кожа се измива с хладка вода. Винаги трябва да използвате мека или омекотена вода. Обезводнената кожа може да се почиства с тоалетно мляко или с някакъв лосион (най-добре краставичен или от розова вода). Останалите правила при миенето са същите както при суха кожа. От тоалетните млека се препоръчват хидратантните тоалетни млека.
Мазна кожа. За нея също са необходими специални грижи при почистването й. Измиването става с топла (35 °С), мека или омекотена вода и с неутрален, а по-добре с кисел или серен сапун (особено при наличие на проявена себорея), но може да се използва с успех и бораксов сапун. Мазната кожа се мие всеки ден, а понякога и сутрин, и вечер. При измиване можете да изтривате лицето с хавлиена кесия или с гъба (сюнгер), но след това задължително го подсушавайте добре с мека кърпа. При измиване на мазна кожа се препоръчват „солените процедури“. С натопен в сапунена пяна памучен тампон, поръсен с готварска сол, изтривайте лицето си с кръгови движения. Често през деня се налага почистване на мазната кожа със спиртни лосиони (с не повече от 25-30% съдържание на спирт), с разреден лимонов сок, минерална алкална вода или с други специално приготвени тоалетни води.
Смесена кожа. Много често жените имат смесена кожа. Когато по-голямата част от кожата е мазна, тогава сухите участъци намазвайте с някой мазен крем и третирайте цялата кожа като мазна. Ако мазните участъци са незначителни, тогава само спрямо тях прилагайте правилата за мазна кожа, а останалата част на лицето се измива съобразно вида на кожата (нормална, суха).
Защита на лицето през деня.
Нормална кожа. Избягва се излагането на лицето на силно слънце, на вятър, дъжд, сняг. Преди излизане навън се нанася някой добър дневен защитен крем или крем-пудра. При екскурзия в планината и другаде върху лицето се поставят защитни спортни кремове (“Нива“, „Нева“, „Нивея“, „Сатана“, „Флорена“, „Равина“ и др.). При склонност към образуване на пигментни петна и лунички се поставя противо слънчев защитен крем. Тези предпазни мерки трябва да се прилагат още рано на пролет (от м. февруари) и през зимата, ако се правят екскурзии на планина. Предпазването на лицето от слънцето става с шапки, кърпи, чадър и др.
Суха кожа. Тя се поврежда много лесно от външни влияния и налага от ранна възраст големи грижи и внимание. Никога да не се излиза навън без защитен дневен крем. Избягват се излагането на слънце, дъжд, вятър и всякакви горещи процедури. На планината или на полето лицето се намазва винаги плътно със защитен крем. Да се избягват неподходящият Грим и помадите.
Обезводнена кожа. Тази кожа е също е много чувствителна към външни влияния, затова през деня се намазва с дневен крем – хидратант.
Мазна кожа. Външните атмосферни условия по-слабо й влияят, но въпреки това при излизане в лошо време се нуждае от защита. Прилага се крем-пудра и се избягват мазни кремове. За да не полепват по нея прах и други нечистотии, кожата се почиства от мазнината няколко пъти през деня със спиртен лосион или с други тоалетни течности за мазна кожа. Избягвайте почистването с одеколони и лосиони, съдържащи есенции, за да не се пигментира кожата!
Подхранване (омазняване) на кожата на лицето вечер.
Нормална кожа. След 30-годишна възраст нормалната кожа показва тенденция към изсъхване и трябва допълнително да се подхранва (омазнява), за да се избягнат неприятните последствия (бръчки, залющване и пр.).
След измиване или почистване лицето се намазва с мазен (нощен) хранителен крем, съдържащ най-различни биологично активни съставки (хормони, витамини и пр.). Нанасянето на крема става с лек самомасаж на лицето. Нанесеният крем се държи върху кожата на лицето от 20 минути до 2 часа, след което добре се изтрива, без да остава никаква следа от него, като лицето не се измива.
Подхранването (омазняването) на кожата на лицето може да се постигне чрез прилагане на хранителни (мазни) маски (жълтъчно-медена, лимоново-краставична и т. н.) или на тонизиращи маски (от плодове и зеленчуци). Маските се прилагат 1-2 пъти седмично вечер, за не повече от 20-25 минути.
Суха кожа. Грижите за сухата кожа трябва да започнат още от 25-30-годишна възраст. Вечер сухата кожа трябва да се почиства с растителна мазнина (зехтин) или с някой мазен крем, който оказва и подхранващо (омазняващо) действие върху сухата кожа. Полагането на хранителен крем, богат на биологично активни вещества, трябва да се извършва правилно: да се снема и изчиства от кожата на лицето, за да може кожата да „диша“ през нощта. При много суха кожа се прилагат и маслени маски (тампони, напоени с масло, се поставят върху лицето), а също и „хранителни“ маски (жълтъчно-маслена, ланолинова и т.н.). Добре действат и витаминните маски (плодове, примесени непременно с мазнина), а също и маските с мая (прибавя се сметана или мляко).
Обезводнена кожа. Обезводнената, „увехналата“ кожа изисква специални грижи за подхранване и възстановяване на нормалния й тургор. Специфичното при подбора на хранителния крем, съдържащ биологично активни вещества, е и какъв специален овлажняващ фактор съдържа. Подходящи за обезводнена кожа са хидратантните кремове.
Мазна кожа. Най-големи грешки се правят от жените при избор на крем за мазна кожа. Подходящи кремове за мазна кожа са не-мазните кремове, съдържащи някои адстрингентни вещества (например лимонов крем). Нанасянето на крема става след измиване на лицето с гореща вода и кисел сапун или след почистване с адстрингентни тоалетни води (съдържащи камфор или лимонов сок). При мазна кожа се нанася маска от белтък и няколко капки лимонов сок. Може да се приложи и маска с мая, но разредена с някоя адстрин-гентна тоалетна вода (съдържаща стипца).