Семената на гръцкия сминдух се познати от древността. Диоскурид ги смята за добро средство при изгаряния, а Плинии Стари при затлъстяване.

Гръцкият сминдух е едногодишно тревисто растение от сем. Бобови, достигащо на височина до 50 см. Разпространено е в земите около Средиземно море. Култивира се като фуражно ра­стение в много страни на Европа, в Индия, Китай, Северна Афри­ка и др. В плода се намират по 10-20 семена, всяко от които е дълго 3-5 мм и широко 2-3 мм, много твърдо, жълтосивочервеникаво, със специфичен мирис при стриване и горчив вкус. В семе­ната се съдържат 20 до 30% слузни вещества (галактоманани и др.), стероидни сапонини (чиито агликони са диозгенин, ямогенин и др.), както и спиростанови вещества, тригонелин, холин, лецитин, фитин, флавоноиди, тлъсто масло, следи от етерично масло и др. Агликонът диозгенин се използва като суровина при полусинтетичното добиване на хормони. Тригонелинът, който по хими­чен строеж е близък до ареколина, служи за синтезиране на веще­ството неодезол, използвано като средство против глисти.

Стритите семена предизвикват отделяне на секреции в стомаха и червата и действат апетитовъзбуждащо. Те са и добри анти­септици. Сминдухът се използва широко в нашата кухня, както и в кухнята на източните народи. Със семена от сминдух се приго­твя шарена сол, в която има и други подправки. В пресни и кон­сервирани ястия от месо и зеленчуци се комбинира с чубрица, джоджен, магданоз, копър, червен и черен пипер. Сминдухът се вари с основните продукти. Тъй като поема лесно други миризми, той трябва да се пази в добре затворени съдове отделно от другите подправки. При по-продължителна употреба, но в неголеми дози сминдухът не дава странични явления. Семената действат добре на обмяната на веществата, спират кръвоизливи от вътрешни органи и са средно силно жлъчегонно средство.

Нашият народ употребява сминдуха при кашлица, кръвохраче­не, диарии, като слабително и полово възбуждащо средство. Външ­но се прилага под формата на лапи при гнойни рани, циреи, отоци при ревматизъм, подагра, екзема. Приема се под формата на за­парка (1 равна чаена лъжичка ситно стрито семе от сминдух се залива с 200 см 3 кипяща вода, оставя се да кисне 1-2 ч, филтрира се през хартия и се приема преди хранене). Дозата може да се пов­тори 3-4 пъти дневно.