Кожата защищава, предпазва човешкото тяло от увреждащото действие на слънчевите лъчи. „Завесата“, която спира ултравиолетовите лъчи, е кожният пигмент (кожното багрило) – меланинът. Хубавият естествен цвят на лицето е еднакво хомогенен във всички участъци на кожата, когато разпределението на кожното багрило е равномерно. Всяко нарушение на разпределението на кожния пигмент дава тъмни петна, които не са красиви.
Човек може да има тъмни (кафяво черни) петна от рождение. Това са т. нар. пигментни невуси. Има деца, които се раждат с кафяви петна, различни по форма и големина. Те са неприятен козметичен недостатък, когато са по-големи и са разположени по откритите части на тялото (лице, шия, ръце и пр.). Освен големите пигментни петна по-често от рождение се срещат малките кръгли кафеникави петна – истинските пигментни бенки. Те не се дължат на слънчево облъчване и са еднакви през всички сезони на годината. Срещат се навсякъде по тялото, но най-често по лицето у мургавите хора и по-рядко у русите. Те са големи колкото лещено зърно и по-големи или са на нивото на кожата, или леко над нея, с гладка повърхност. Смята се, че те правят жените по-красиви, затова се наричат бенки на красотата. Някои жени си правят изкуствено бенки.
Освен тези плоски бенки понякога може да се появят от рождение малки или по-големи пигментни възелчета, пигментни брадавици. Много често по тях има косми. Различните дразнения, особено след невнимателно извършване на козметичната процедура, при което се нараняват бенките, може да доведат до нежелателни последици. Разбира се, жените и козметичките не трябва да се страхуват от всяка бенка и спокойно могат да извършват обикновените козметични процедури (хигиенен масаж, парна баня, маски, компреси и пр.). При всеки случайно раздразнен и възпален пигментен невус трябва да се обърнете за съвет към лекар специалист.