ХИГИЕННИ ГРИЖИ ЗА КОСАТА
Състоянието на косата зависи много от грижите за кожата на главата, защото в нея се намира коренът на косъма, т.е. живата му част. Видимата част на косъма е мъртво образувание на епидермиса. Само върху здрава кожа може да расте здрав и лъскав косъм. А състоянието на кожата на главата зависи от общото здравословно състояние на човека. Косата на младата и здрава жена е гъста, буйна, лъскава и еластична, докато косата у възрастната и болната жена е рядка, чуплива, без блясък. Затова спокойният и редовен живот, правилното хранене, добрите битови и трудови условия и физическата култура, като укрепват общо организма, оказват благотворно влияние и върху косата.
Миене на косата. Косъмът е образуван от рогови клетки. За да бъде здрав, лъскав и еластичен, той трябва постоянно да се омазнява. Обикновено косъмът нормално се омазнява от секрета на мастната жлеза, който се излива в изходното каналче на космената торбичка. Мазнината запазва косъма от неблагоприятното влияние на влагата, вятъра, силните слънчеви лъчи. Когато косъмът остане без мазнина и влага, той става сух, твърд, груб, чуплив и без блясък.
След време мазнината на косъма все повече се увеличава, започва да се втвърдява, да се разлага и да го уврежда. Освен това тя запушва космените отвърстия и нарушава правилната функция на мастните жлези. През кожните пори се излива секретът и на потните жлези на главата. От повърхността на епидермиса се излющват постоянно рогови клетки, които заедно с праха, микробите и другите частички от въздуха, смесени с мазнината и потта, замърсяват кожата. За да се почисти от това замърсяване, главата трябва да се мие редовно – обикновено не по-рядко от един път на 7-10 дни. Ако работната среда е много прашна, косата трябва да се мие по-често. При много честото миене е необходимо допълнително намазване с масло за коса. Честотата на миенето зависи от степента на омазняването и замърсяването, от дължината на косата, от чувствителността на кожата, от дебелината на косъма и т. н.
Обикновено дългите коси се мият по-рядко, защото честото измиване ги пресушава и обезмаслява, с което те стават прави и чупливи. Това изисква по-големи грижи за предпазването им от външно замърсяване, което не е по-малко вредно. Късите коси може да се измиват по-често – веднъж седмично, защото мастните жлези по-бързо ги омазняват. Много мазните коси се мият също често, но не по-често от три дни. Сухите коси се мият по-рядко – на 10-15 дни, защото от миенето те стават още по-сухи, без блясък, чупливи, а краищата им се раздвояват. След измиването и подсушаването косите имат нужда от допълнително омазняване с брилянтин или масло за коса.
Главата се мие с мека вода – дъждовна, снежна или преварена, в твърдата вода сапунът не се разтваря и не се пени достатъчно, част от него остава по космите и ги прави сухи и чупливи. За омекотявано на твърдите води се прибавя натриев бикарбонат или боракс, но не повече от 1 чаена лъжичка на литър вода, защото в по-голяма концентрация тези вещества увреждат косъма. Варовитата вода също може да се омекоти, ако предварително я преварите или ако прибавите по една чаена лъжичка амонячен разтвор на 2 литра вода. След измиване с такава вода косата се изплаква с друга, в която има 1-2 лъжички оцет за неутрализация на останалия сапун, на натриевия бикарбонат, боракса или амоняка. Така косъмът става отново лъскав и мек.
За измиване на косата се използва тоалетен (неутрален или мазен) сапун, който съдържа по-малко основни (алкални) съединения.
При сапунисването косите не трябва да се слепват и сплитат, такива случаи те се оправят с пръсти и се разресват внимателно края на рядък гребен, за да не се скубят. Косата се измива обикновен с 1-2 сапунисвания, като след всяко измиване изплаквайте обилно с топла вода.
Напоследък за миене на косите се употребяват шампоаните. Те имат голямо предимство пред обикновените сапуни, макар и да са алкални, образуват с водата фина емулсия, която измива косата много добре и не дразни кожата. След тяхната употреба също се налага обилно изплакване със затоплена вода, в която е добре да има малко винен оцет (2 супени лъжици на 1 литър вода) за неутрализиран алкалните вещества на шампоана.
Сапуните не оказват влияние върху растежа или сгъстяването на косата.
Главата се измива с гореща вода и сапун не само защото така по-лесно се отстраняват полепналите по космите и кожата нечистотии, но и защото горещата вода разширява кръвоносните съдове н кожата, засилва прилива на кръв в нея и с това подобрява храненето, и растежа на космите. Чрез енергичното триене с пръсти се постига не само механично почистване на косата, но и масаж на кожата. Добре измитите коси при пипане скриптят.
След измиване косата се изтрива с гореща мека и суха кърпа. Доизсушава се на стайна температура с открита глава. Бързото изсушаване с електрически уреди или на силно слънце е вредно, защото пресушава косите.
Много сухите коси след измиването намазвайте съвсем слабо с растително масло. За тази цел подходящи са рициновото, бадемовото и прасковеното масло. Може да се използват следните масла за коса:
1. салицилова киселина – 1 г, рициново масло – Юг, зехтин – 100 г, течен парафин – 100 г, парфюм – 0,5 г.
2. Резорцин – 1 г, течен парафин – 50 г, рициново масло – 50 г, парфюм – 0,5 г.
Ресане на косата. За хигиената на косата заедно с миенето значение има и ресането й. Косата трябва да решите поне сутрин всеки ден. Най-голямо значение има ресането при утринния тоалет. Вечерното четкане и ресане на косата на всички посоки в продължение На 4- 5 минути също са много полезни. Обикновено за ресане се употребява гребен. Той трябва да бъде с редки и неостри зъби, за да не скубе косата и да не наранява кожата. Това е особено важно за жените с гъста коса. Най-подходящи са гребените от пластмаса. Четките от твърда пластмаса не се препоръчват.
Ако не са много сплетени, решете късите коси от корена към края им. При дългите коси разресването започва от свободния им край, и то внимателно и без грубо дърпане. След оправяне на косите продължете ресането още няколко минути. С това кожната мазнина се размазва от корена по цялата дължина на косъма и той става лъскав, еластичен и нечуплив. За по-доброто разнасяне на естествената кожна мазнина някои използват четка за коса. Тя трябва да е направена от твърда четина или от мека пластмаса. Четката има и това предимство, че при негрубо ресане с нея същевременно се масажира кожата на главата и се предизвиква прилив на кръв в нея, а оттук се осъществява и по-добро хранене на космите. Четкането извършвайте във всички посоки на главата от корена към краищата.
Може да поставите десетина капки масло на дланта си, с които омазнявате малко четката преди четкането.
Ако след ресане на косата с омазнена четка се появи сърбеж или прекомерно омазняване, 1-2 пъти седмично кожата на главата изтривайте с разреден лимонов сок (сок от 1 лимон в чаша вода) или с борова вода.
Гребените и четките трябва често да измивате със сапун или с разреден амоняк (1 чаена лъжичка в чаша вода) и да ги дезинфекцирате с лавандулов спирт. Най-добре е всеки в семейството да има свой гребен. Чрез общия гребен може да се разпространят различни инфекции.
Масаж на окосмената част на главата. С този масаж се подобрява кръвообращението на окосмената част на кожата и се въздейства благоприятно върху нервната система. Подобрява се също дейността на мастните и потните жлези и се засилва растежът на космите. Редовното масажиране дава добър резултат. Необходимо е да свикнете сами да извършвате масажа. Важно е при масажирането пръстите да не се плъзгат по кожата на главата, а, обратно, да се притискат до нея. При масажирането вземат участие всички пръсти и на двете ръце.
Наведете главата напред, Допрете двата палеца един до друг в тилната област на главата и с дланите обхванете двете й странични
части. С останалите пръсти, плътно допрени до кожата на главни, извършвайте кръгообразни движения. След като направите 10 -12 движения на това място, преместете палците по-нагоре и така продължавайте, докато пръстите стигнат границата на косата с челото.
Ако косата е много суха, добре е, преди да започнете масажа, да я намажете със специално масло или крем (някои от тези, които се препоръчват за засилване растежа на косата).
Маски за коса. Чрез тях лечебните и други вещества навлиза и в кожата и подобряват растежа и здравината на космите. Редовното провеждане на тази процедура дава винаги добър ефект.
При суха, чуплива и изтощена коса използвайте няколко пъти? (по един път седмично) маска за коса от добре разбит жълтък и една супена лъжица рициново масло. С тази маска косата престоява два-три часа добре увита, за да се затопли, след което я измивате с
неутрален сапун. Маската е ефикасна и против пърхот.
Лесно приложима е и следната маска за коса: Разбъркайте 20 г рициново масло, 20 г зехтин и 10 г шампоан, след което сместа се нанася с памук върху окосмената част на главата. Една-две минути и косата се разресва на всички посоки, за да проникне маслото навсякъде. След това се увива с полиетиленово платно и кърпа за затопляне и като престои така половин-един час, измива се с много вода.
Тези маски могат да се прилагат лесно от всички жени. По-добре е второ лице да нанесе маската върху главата ви, тъй като сама трудно можете да манипулирате отзад. С лявата ръка разпределете косата на кичури, а с дясната с помощта на малка четка от четина нанесете маската. Тя трябва да покрие добре най-напред кожата на главата, а след това и косата. Накрая намажете добре косата и отгоре, като й придадете с четката яйцевидна форма. За да предизвикате по-голямо затопляне, след прилагането на маската увийте косата, както вече казахме. Маската се държи половин-един час. След това, изплакнете косата с вода, в която има оцет (две-три супени лъжици на един литър вода), за да се получи лъскавина на косъма.