Смущенията, които се явяват у жената през пубертетната възраст (половото съзряване), се понасят по-леко поради младостта на организма. Менопаузата (половото изгасване) настъпва в организъм, чиито органи и системи години наред са функционирали и чиято физическа резистентност е намалена. През този период се натрупва подкожна тлъстина, отпускат се мускулите и влакната на съединителната тъкан (увисват гърдите, коремът), увеличават се бръчките и т. н. Появяват се червени петна по лицето – розацея. Поникват косми по лицето (брада, мустаци). Побеляват косите. Променят се носът и ушите поради разширение на хрущялите. Деформират се ставите на ръцете и краката. Загубва се лекотата на походката.
За щастие всички тези изменения през критическата възраст не настъпват едновременно и еднакво бързо при всички жени. С разумен режим на живот и правилни хигиенни и козметични грижи много от тях могат да се избягнат.
Всяка вечер гримът трябва да се снема от лицето със смес от 1/3 прясно краве мляко и 2/3 дестилирана или преварена вода.
Носенето на очила при работа и при силно слънце е необходимо условие за намаляване на бръчките. Веждите и миглите трябва да се решат с четка и често да се намазват с рициново масло.
Важно значение има правилното хранене. Мазнините в храната трябва да се намалят, а млечните произведения да се увеличат.
Голяма е ползата от умерените разходки и туризъм.
Честите, макар и кратки почивки в този период се отразяват благотворно върху външния вид на лицето.
Никотинът и алкохолът ускоряват застаряването на кожата и намаляват еластичността й.
Престоят на силен вятър влошава състоянието на кожата.
Маските от зеленчуци, билки и други увеличават еластичността на кожата. Прилагат се всяка седмица.
Побелелите коси в този период се боядисват.