Окото на Сахара

Окото на Сахара

Структурата Ришат е по-известна като Окото на Сахара. Представлява кръгловидно образование намиращо се в пустинята Сахара, Мавритания. Забелязано за първи път през 1963 г., то е картографирано от Френския географски институт. Първата снимка на удивителното природно явление е направена през 1965 г. При мисия на американски космонавти. Камера монтирана в совалката увековечава Окото на Сахара. Окото привлича внимание поради характерната му форма на гигантски амонит в иначе по-скоро безличнината шир на пустинята.



Структурата се шири с диаметър 50 км. Американците са го помислили за мястото изградено от структура на разбил се преди милиони години метеорит. През 2002 година експедиция от канадски учени установява че липсва стопена скала от структурата Ришат. Така мита за падналия метеорит е разбит. Ако това се бе случили, трябва да има следи от стопяване, а такива липсват.

Така се е зародила тезата, че е само симетричен подем който е бил разкрит благодарение на ерозия, кварц от Палеозойската ера е образувал устойчиви легла който са очертали структурата и така се е формирало това природно чудо.

Снимка: juliata.blog.bg
Автор: Stefi

Окото на СахараРейтинг: 5.0 от 5.0 / (1 глас)